Widoczne wybrzuszenie ropne w okolicy zęba i towarzyszące mu wyraźnie odczuwane dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, mogą świadczyć o powstaniu w jamie ustnej przetoki. Czym jest przetoka na dziąśle?
Przetoka to połączenie między dwoma narządami lub jamami ciała. Powstaje samoistnie wskutek choroby, urazu, innych procesów patologicznych, a także celowo w wyniku działań chirurgicznych. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy proces chorobowy wyjdzie poza obręb danego narządu i zajmie narząd sąsiadujący.
Przetoka dziąsłowa to zmiana powstała w efekcie długotrwałego, ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba.
Najczęściej przetoka zębowa rozwija się przy nieleczonych zębach martwych. Towarzyszą jej zaawansowane zmiany w obrębie miazgi zębowej. Przetoka dziąsłowa może również pojawić się w wyniku powikłań po przeprowadzonej ekstrakcji zębów lub jako efekt niepoprawnie przeprowadzonego leczenia endodontycznego.
Charakterystyczny wygląd i odczucia sprawiają, że ciężko jest przeoczyć już pierwsze objawy przetoki zębowej w jamie ustnej. Przetoka dziąsłowa to zmiana łatwa do rozpoznania w szybkim badaniu wewnątrzustnym. Charakteryzuje się spuchniętym, zaczerwienionym dziąsłem z wyraźnym wybrzuszeniem, które wypełnia ropa lub krwista wydzielina.
W przypadku wydostania się płynu z przetoki na zębie odczuwalny jest charakterystyczny, gorzki smak. Może się to wiązać również z nieprzyjemnym zapachem z ust. Pojawieniu się przetoki na zębie towarzyszą także dolegliwości bólowe o różnym stopniu natężenia.
W przypadku zaawansowanej choroby próchniczej, która nie zostanie poddana leczeniu, na żadnym z etapów jej rozwoju, może dojść do nieodwracalnych zmian w obrębie miazgi zęba. Długotrwały stan zapalny prowadzi do martwicy miazgi i wywołuje ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba. Infekcja bakteryjna powoduje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Może jej towarzyszyć powstawanie ropnych i krwisto-ropnych wysięków. Nagromadzona wydzielina, szukając ujścia, kieruje się w stronę jamy ustnej. Tak powstaje przetoka na dziąśle.
Pojawiająca się na dziąśle przetoka jest informacją o długotrwałym stanie zapalnym, który rozwija się w naszym organizmie. Kiedy tylko zauważymy zmianę, powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa, aby rozpocząć procedurę leczenia. Co, jeśli zbagatelizujemy problem?
Skutki nieleczenia przetoki niosą niebezpieczeństwo dla całego organizmu. Infekcja może rozprzestrzenić się zajmując tkankę kostną szczęki i żuchwy.
Przetoki umiejscowione w górnym łuku zębowym umożliwiają drobnoustrojom przedostawanie się do zatok szczękowych i rozwój stanu zapalnego zatok.
Kolejnym skutkiem zaniechania leczenia przetoki, mogą być spowodowane wysiękiem ropnym choroby dziąseł.
W najgorszym przypadku infekcja, przedostając się do krwioobiegu, wywołuje ryzyko sepsy. Dotyczy to zwykle pacjentów obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi i zdarza się niezwykle rzadko.
Warto mieć jednak świadomość powagi sytuacji i nie bagatelizować pojawienia się przetoki na dziąśle.
Nie mamy co liczyć, że przetoka w dziąśle zniknie sama. Pojawienie się przetoki na dziąśle każdorazowo wymaga pilnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby leczenia mogą na jakiś czas złagodzić objawy. Nie eliminują jednak przyczyn powstawania przetoki. Jakie są więc sprawdzone metody leczenia przetoki zęba? O metodzie leczenia zawsze decyduje specjalista. Dostosowuje ją do konkretnego przypadku pacjenta na podstawie wskazań medycznych.
Gdy problem dotyczy zęba stałego, lekarz stomatolog wprowadzi leczenie endodontyczne. Aby ocenić dokładny przebieg kanału przetoki, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rtg.
Precyzyjne oczyszczenie kanałów zęba z zakażonej tkanki i ponowne ich wypełnienie jest niezbędną procedurą w przypadku zębów, których miazga została trwale zniszczona przez rozwój choroby. Leczenie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem, aby usunąć szkodliwe drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie przetoki i rozwój stanu zapalnego. Prawidłowo przeprowadzone leczenie powinno spowodować, że przetoka zagoi się samoistnie w ciągu 2-5 dni.
Pojawienie się przetoki na dziąśle u dziecka, wiąże się z inną procedurą postępowania. W przypadku zęba mlecznego zaleca się jego utrzymanie, do czasu naturalnej wymiany na ząb stały. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczne może być usunięcie zęba.
Czy mamy jakiś wpływ na powstawanie przetoki na dziąśle? Czy możemy tylko biernie czekać, aż problem się pojawi, a następnie martwić się jego rozwiązaniem? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak zapobiegać powstawaniu przetok na dziąsłach.
Aby uchronić się przed tym problemem, wystarczy wdrożenie w życie kilku prostych, ale niezwykle istotnych nawyków:
Przetoki powstają w wyniku długotrwałego stanu zapalnego, który jest efektem nieleczonych zmian próchniczych. Wszystkie powyższe zalecenia mają za zadanie zapobiegać i jak najszybciej wykrywać ewentualne zmiany.
To właśnie nieleczona próchnica i jej drastyczny rozwój jest powodem poważniejszych problemów stomatologicznych, np. powstawania ropnych przetok na dziąśle. W przypadku wczesnego rozpoznania choroby stomatologia zachowawcza umożliwia nam szybkie działanie prewencyjne.
Profilaktyka i leczenie zachowawcze przeprowadzone na wczesnym etapie choroby, uchronią nas od poważniejszych problemów stomatologicznych.
Pojawienie się przetoki na dziąśle jest sygnałem, że w jamie ustnej rozwija się zaawansowany, niebezpieczny stan zapalny. Stosując domowe sposoby, możemy złagodzić jego objawy. Zmniejszyć opuchliznę i odczucia bólowe. Musimy jednak pamiętać, że w żadnym stopniu, nie leczą one przyczyny problemu. Nie mamy co liczyć na to, że przetoka na dziąśle może się sama wyleczyć. Aby powstrzymać rozwój choroby i uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Gdy pojawi się bolesna zmiana na dziąśle, część Pacjentów próbuje przeczekać problem. Niektórzy rozpoczynają leczenie przetoki zębowej domowymi sposobami. Domowe sposoby leczenia przetoki mogą tylko zminimalizować objawy. Prawidłowe leczenie przyczyny powstawania zmiany, czyli stanu zapalnego, który rozwija się w jamie ustnej, może odbywać się wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.
Kiedy konieczna jest wizyta u dentysty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważyliśmy lub odczuliśmy pierwsze objawy.
Przetoka dziąsłowa jest problemem, którego w łatwy sposób możemy uniknąć. Najważniejsze to odpowiednio zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej.
Mogą Ci w tym pomóc Specjaliści Wellclinic Stomatologia Gdańsk. Oferują przegląd i konsultację, dzięki której ocenią stan Twojego uzębienia. Zadbają o dokładne oczyszczenie jamy ustnej, dzięki profesjonalnej higienizacji. Wprowadzą odpowiednie procedury zabiegowe i wykorzystają specjalistyczne technologie, aby osiągnąć jak największą skuteczność leczenia.