Wszyscy wiemy, czym jest próchnica. To choroba spowodowana niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i nieprawidłową higieną jamy ustnej. Jest najczęstszym powodem powstawania ubytków w zębach. Próchnica może zaatakować zarówno zęby mleczne jak i stałe. Zwykle pojawia się w szczelinach między zębami oraz na powierzchniach zgryzowych trzonowców i przedtrzonowców. Może się jednak zdarzyć, że zmiany próchnicowe zaatakują ząb w okolicy przyszyjkowej. Co to jest próchnica przyszyjkowa zębów i jak ją leczyć? O próchnicy szyjek zębowych mówimy wtedy, gdy zmiany powstają na granicy korony zęba przy dziąśle.
Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów. Za jej rozwój odpowiadają bakterie powstające w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej. Bakterie próchnicowe wytwarzają kwasy, które powodują odwapnienie szkliwa. Zwiększają też pH jamy ustnej, powstrzymując jednocześnie naturalne procesy remineralizacji.
Do przyczyn powstawania próchnicy przyszyjkowej zębów możemy zaliczyć kilka czynników:
Nawet myjąc zęby 2 razy dziennie, ale robiąc to w nieumiejętny sposób, możemy przyczynić się do zwiększenia ryzyka próchnicy przyszyjkowej. Prawidłowe szczotkowanie jest niezwykle ważne. Należy zachować odpowiednią technikę, aby pozbyć się cząstek pokarmu i dokładnie wyczyścić wszystkie zęby. Nie używając odpowiedniej szczoteczki do zębów i nie stosując ruchów wymiatających, ryzykujemy pozostawienie resztek jedzenia przy dziąśle w okolicy szyjki zębowej. To z kolei prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej.
Cukry, które dostarczamy w pożywieniu, są idealną pożywką dla bakterii zamieszkujących jamę ustną. To dzięki niemu mogą produkować szkodliwe kwasy odpowiedzialne za demineralizację szkliwa i powstawanie ubytków. Niewłaściwa dieta jest jednym z ważniejszych czynników prowadzących do powstawania próchnicy przyszyjkowej.
Niska mineralizacja szkliwa może powodować jego osłabienie. Brak lub niedobór takich składników jak fosfor oraz wapń czynią szkliwo bardziej podatne na atak próchnicy przyszyjkowej.
Szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia stomatologicznego jest kluczowe w przypadku próchnicy. Dzięki niemu możliwe jest powstrzymanie zmian, zanim zaatakują głębsze warstwy zęba, a skutki infekcji będą nieodwracalne.
Pierwszym etapem próchnicy jest pojawienie się na powierzchni zęba białych plamek. To znak, że szkliwo w tym miejscu zostało uszkodzone przez kwasy. W przypadku próchnicy przyszyjkowej ten etap może być trudny do zauważenia. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta dysponuje odpowiednim sprzętem, aby rozpoznać objawy próchnicy już na wczesnym etapie.
Może zdarzyć się tak, że choroba się rozwinie i na granicy korony i korzenia zęba, na styku z dziąsłem nie pojawi się ubytek przyszyjkowy.
Ubytkom przyszyjkowym zwykle towarzyszy nadwrażliwość spowodowana odsłonięciem szyjek zębowych. Reagujemy dużym dyskomfortem, a nawet silnym bólem na ciepłe i zimne pożywienie oraz potrawy bardzo słodkie lub kwaśne. W przypadku wystąpienia ubytków klinowych, wyeliminowanie nadwrażliwości zębów jest bardzo istotne. Należy czym prędzej rozpocząć odpowiednie leczenie w gabinecie stomatologicznym.
Kolejnym objawem próchnicy może być nadwrażliwość i obrzęk dziąseł. W przypadku infekcji w okolicach szyjek zębowych Twoje dziąsła mogą być opuchnięte i zaczerwienione. Może wystąpić krwawienie podczas szczotkowania nawet jeśli nie używasz szczoteczki z twardym włosiem.
Jeśli tylko zauważysz którykolwiek z tych objawów, nie czekaj! Jak najszybsza konsultacja z lekarzem stomatologiem pozwoli uniknąć rozwoju choroby, a w konsekwencji stresującego, często również kosztownego leczenia.
Leczenie chorób jamy ustnej, w tym próchnicy przyszyjkowej może być uciążliwe i długotrwałe. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju choroby zgłosimy się po pomoc do lekarza specjalisty. Najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie przyczynom ich powstawania.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się nie tylko leczeniem następstw próchnicy. Do jej zadań należy również zapobieganie powstawaniu i rozwojowi choroby. Regularne przeglądy stomatologiczne, wykonywane przynajmniej 2 razy w roku, pozwolą Ci wykryć wszystkie zmiany na wczesnym etapie. W razie potrzeby dentysta będzie mógł szybko zainterweniować i rozpocząć leczenie.
Istotnym elementem zapobiegania, a nawet leczenia początków rozwoju próchnicy, jest regularne wykonywanie profesjonalnej higienizacji zębów. Higienista stomatologiczny dokładnie oczyści zęby. Usunie osad i płytkę nazębną zapobiegając tym samym powstawaniu nie tylko próchnicy, ale także kamienia nazębnego. Dodatkowo wypoleruje i wygładzi zęby, dzięki czemu osadzanie się płytki nazębnej zostanie utrudnione. Na koniec, na powierzchnię zębów zostanie nałożony preparat bogaty we fluor.
Ważną częścią profesjonalnej higienizacji zębów jest instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji.
Na bardzo wczesnym etapie rozwoju próchnicy lekarz może również zalecić fluoryzację. Nakładanie na zęby specjalnego preparatu zawierającego fluor ma za zadanie powstrzymać rozwój infekcji i zahamować jej rozprzestrzenianie się.
W przypadku powstania ubytków przyszyjkowych leczenie będzie polegało na odtworzeniu utraconych tkanek za pomocą specjalistycznego materiału. Lekarz stomatolog zadba o to, aby wypełnienie miało jak najbardziej estetyczny charakter i było dopasowane do Twojego naturalnego koloru zęba.
W zaawansowanej fazie choroby próchnicowej może dojść do zaatakowania miazgi. To żywa tkanka wypełniająca jamę zęba. Konieczne będzie jej oczyszczenie i wypełnienie. Aby ocalić ząb, na tym etapie może być konieczne wdrożenie leczenia kanałowego.
Kanały zębowe zostaną dokładnie oczyszczone oraz wypełnione. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego bakterie wraz z zakażoną tkanką zostaną precyzyjnie usunięte. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka nawrotu infekcji.
W przypadku zaawansowanej choroby próchniczej może zajść potrzeba usunięcia zarażonego zęba. To bardzo ważne, aby zahamować rozwój infekcji. Próchnica może rozprzestrzeniać się na zęby sąsiadujące. Stan zapalny wywołany przez bakterie próchnicowe jest niebezpieczny nie tylko dla jamy ustnej, ale również całego organizmu.
Ekstrakcję zęba wykona lekarz chirurg stomatologiczny. Specjaliści WellClinic Stomatologia zawsze kierują się konkretnymi potrzebami zdrowotnymi pacjenta. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zadbają o Twoje bezpieczeństwo i komfort.
Zapobieganie próchnicy przyszyjkowej to niezwykle istotny element dbania o zdrowie jamy ustnej. Warto wiedzieć, że WellClinic Stomatologia oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną. Zarówno na etapie profilaktyki, poprzez leczenie zachowawcze, na specjalistycznej chirurgii, implantotologii jak i protetyce kończąc. Oferujemy pełen zakres procedur stomatologicznych. Sprawdź!