fbpx

Krwawiące dziąsła – przyczyny i leczenie

2023-09-06
Krwawiące dziąsła

Spis treści:

  1. Dlaczego dziąsła krwawią?
  2. Kiedy krwawiące dziąsła mogą być sygnałem poważnej choroby?
  3. Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania
  4. Leczenie krwawiących dziąseł – kiedy warto udać się do stomatologa?
  5. Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
  6. Zapobieganie krwawieniu dziąseł – praktyczne wskazówki
  7. Podsumowanie

Dlaczego dziąsła krwawią?

Kiedy zauważysz jednorazowe krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów, z pewnością nie planujesz jeszcze wizyty u dentysty. Zapewne doszło niewielkiego uszkodzenia tkanki dziąseł podczas szczotkowania. Kiedy dolegliwość się powtarza, warto zastanowić się, dlaczego dziąsła krwawią. Rozpoznanie problemu na wczesnym etapie pozwoli wdrożyć środki zapobiegawcze, a w razie konieczności przeprowadzić odpowiednie leczenie. Musimy wiedzieć, że są różne przyczyny krwawienia dziąseł.

W przypadku wrażliwych dziąseł głównym powodem może być używanie szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem. Zbyt mocne szorowanie dziąsła oraz tkanki wokół zębów, prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń. Pod wpływem uszkodzeń mechanicznych na linii dziąseł może pojawić się krew.

Krwawiące dziąsła często spowodowane są również nieprawidłową higienę jamy ustnej. Mycie przynajmniej 2 razy dziennie ma za zadanie oczyszczenie zębów ze złogów pokarmu i zapobieganie odkładaniu się płytki nazębnej.

Z powodu złej techniki mycia zębów, bez użycia odpowiednich płynów i z pominięciem nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, pokarmy zalegają między zębami. Sprzyja to powstawaniu płytki bakteryjnej, która jest siedliskiem drobnoustrojów, powodujących próchnicę oraz choroby dziąseł.

Nieusuwana płytka nazębna może ulec mineralizacji. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który gromadząc się przy krawędzi dziąsła, nieustannie je drażni. Może prowadzić do bólu, obrzęku, a nawet rozwoju stanu zapalnego dziąseł. 

Zapalenie dziąseł spowodowane jest najczęściej problemami natury stomatologicznej. Zdarza się jednak, że powstaje z przyczyn niezwiązanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Bardzo często z problemem krwawiących dziąseł mierzą się kobiety w ciąży. Zapalenie dziąseł w ciąży to powszechna przypadłość. Dolegliwości mogą niepokoić, ale nie należy się ich obawiać. Główną przyczyną krwawienia dziąseł w ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Po porodzie krwawienie z dziąseł ustępuje wraz z nagłym spadkiem stężenia progesteronu.

Warto także wspomnieć, że przyjmowanie niektórych leków, może zwiększać wrażliwość dziąseł i wywoływać krwawienie. Taka informacja powinna być umieszczona na ulotce załączonej do opakowania.

krwawiące dziąsła

Kiedy krwawiące dziąsła mogą być sygnałem poważnej choroby?

W przypadku wystąpienia krwawienia z dziąseł należy ustalić, czy przyczyną jest stan jamy ustnej. Wizyta u stomatologa pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i stwierdzić, co jest powodem krwawienia. Stomatolog dokona szczegółowej analizy i oceny Twoich zębów i dziąseł. Jeśli przyczyną jest zapalenie dziąseł spowodowane chorobą próchnicową, wdroży odpowiednie procedury medyczne.

Kiedy krwawiące dziąsła mogą być sygnałem poważnej choroby? Kiedy kontrola zębów i dziąseł w gabinecie stomatologicznym nie wykaże żadnych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej.

Krwawiące dziąsła mogą świadczyć o rozwoju chorób ogólnoustrojowych. Wśród nich: cukrzyca, choroby wątroby oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Zdarza się, że dziąsła krwawią u osób z białaczką lub zaburzeniami tarczycy. Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wykonać szczegółowe badania, aby upewnić się, że nic poważnego nam nie dolega.

Krwawiące dziąsła mogą oznaczać także niedobór witamin C lub K w organizmie. W sytuacji, gdy zbyt mało ich dostarczamy w pokarmie, problem powinna rozwiązać dodatkowa suplementacja.

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania

Gdy podczas mycia zębów pojawi się krew z dziąseł, nie należy wpadać od razu w panikę. Krwawiące dziąsła mogą oznaczać, że używasz zbyt dużo siły w trakcie szczotkowania. Zbyt energiczne szorowanie zębów i okolicznych tkanek może spowodować, że nawet zdrowe dziąsła zaczną krwawić.

Aby uniknąć podrażnień, ale jednocześnie zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej, czyszczenie zębów powinno odbywać się we właściwy sposób. Podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym otrzymasz z pewnością instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. 

Jeżeli krwawiące dziąsła towarzyszą każdemu myciu zębów, mogą być oznaką zmian chorobowych nie tylko w jamie ustnej, ale i w całym organizmie.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym umożliwi poznanie przyczyny dolegliwości i ewentualne rozpoczęcie leczenia.

Leczenie krwawiących dziąseł – kiedy warto udać się do stomatologa?

Krew pojawiająca się na dziąsłach może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Zanim udasz się do lekarza, z pewnością spróbujesz rozwiązać problem samodzielnie. Domowe sposoby mogą na chwilę złagodzić objawy. Jeśli dolegliwości nie znikną, warto udać się do stomatologa.

Odpowiednio rozpoznane przyczyny i leczenie rozpoczęte na czas, może uchronić Cię od poważnych komplikacji, a nawet utraty zęba.

Krew lecąca z dziąseł może być efektem stanu zapalnego powstałego w wyniku próchnicy. Stomatologia zachowawcza dysponuje procedurami i technologią umożliwiającą leczenie chorego zęba na prawie każdym etapie choroby.

Podstawowym krokiem w leczeniu krwawiących dziąseł w gabinecie dentystycznym jest oczyszczenie zębów ze złogów poddziąsłowych. Skaling to metoda usuwania uporczywego kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków.

Nieleczony stan zapalny dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, czyli tzw. paradontozę. To poważna choroba, która powoduje niszczenie kości otaczającej ząb. Wywołuje rozchwianie zęba, a w skrajnych przypadkach jego utratę.

W leczeniu chorób przyzębia i dziąseł specjalizuje się lekarz periodontolog. To właśnie do niego warto udać się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów.

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Krew, która pojawia się podczas mycia zębów, nie zawsze wzbudza niepokój. Dopóki dolegliwości nie pojawiają się notorycznie, zwykle są bagatelizowane. Kiedy zaczynają towarzyszyć nam przy każdym szczotkowaniu zębów, zastanawiamy się, czy są jakieś domowe sposoby na krwawiące dziąsła?

W pierwszym kroku warto zmienić sam sposób mycia zębów. Należy szczotkować zęby delikatniej i dokładniej. Niektóre szczoteczki soniczne posiadają funkcję ostrzegania, gdy na zęby wywierany jest zbyt duży nacisk. Jeśli masz problem z prawidłową techniką mycia zębów, warto zmienić szczoteczkę na taki model. Kiedy dziąsła krwawią w wyniku podrażnień, już sama zmiana szczoteczki na taką z miękkim włosiem powinno pomóc.

W aptekach dostępne są również specjalne lecznicze pasty na krwawiące dziąsła oraz łagodzące żele na urazy. Zawierają składniki ziołowe oraz syntetyczne, które mają za zadanie wzmocnienie dziąseł oraz przyspieszenie gojenia mikrourazów i ran w jamie ustnej.

Aby dokładniej zadbać o higienę jamy ustnej, warto wprowadzić, do codziennego użycia nie tylko nici dentystyczne, ale także irygator. Dzięki niemu dokładnie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe za pomocą strumienia wody.

Jeśli za Twój stan dziąseł odpowiada stan zapalny, możesz stosować płukanki jamy ustnej. Napar szałwii, rumianku lub tymianku czy roztwór wody utlenionej nie tylko łagodzi dolegliwości. Ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Dziąsło szybko się regeneruje i jeśli przyczyną dolegliwości są czynniki mechaniczne, domowe sposoby powinny rozwiązać problem. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczył zmiany chorobowe.

Zapobieganie krwawieniu dziąseł – praktyczne wskazówki

Pierwszym krokiem do zapobiegania krwawieniu dziąseł jest wyeliminowanie jego przyczyny. Spróbuj zmniejszyć nacisk na tkanki otaczające zęby podczas szczotkowania i wykonuj całą procedurę mniej energicznie. Jeśli to nie pomoże, zmień szczoteczkę na taką, ze średnim lub nawet miękkim włosiem.

Pamiętaj, że nie tylko urazy mechaniczne wywołują krew z dziąseł. Najczęstszą przyczyną jest zapalenie dziąseł lub przyzębia spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej.

Choroby przyzębia najczęściej powstają w wyniku nieleczonej próchnicy. Aby zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej i namnażaniu bakterii, warto stosować się do prostych wskazówek:

  • Szczotkuj zęby po każdym posiłku lub przynajmniej 2 razy dziennie
  • Stosuj nici dentystycznych, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe
  • Pamiętaj o używaniu płynu do płukania jamy ustnej przed każdym myciem zębów
  • Przynajmniej 2 razy w roku wykonuj szczegółowy przegląd jamy ustnej w gabinecie dentystycznym
  • Poddaj się profesjonalnemu oczyszczaniu zębów przez higienistę stomatologicznego. Higienizacja zębów powinna być wykonywana regularnie co pół roku.

Podsumowanie

Krwawiące dziąsła to dosyć powszechny problem. Dziąsła mogą krwawić z wielu przyczyn. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

W Wellclinic Stomatologia Gdańsk wykonasz profesjonalną higienizację, podczas której dowiesz się, jak właściwie zadbać o swój uśmiech. Spotkasz się również z doświadczonymi lekarzami, którzy pomogą w profilaktyce i leczeniu ewentualnych następstw próchnicy.

Musisz również pamiętać, że krwawiące dziąsła bywają objawem chorób niezwiązanych ze stanem jamy ustnej. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą pomóc nie tylko zadbać o piękny zdrowy uśmiech, ale też umożliwić wczesne wykrycie niebezpiecznych dolegliwości.

Umów wizytę +48 600 700 761